Oto çizik giderici kalem Ürün Görseli

Aracınızı Nasıl Boyarsınız?

Aracınızın boyası kirli ve solgun görünüyorsa veya sadece bir renk değişikliği arıyorsanız, bir DIY araba boyası işi binlerce dolar kazandırabilir. İyi bir hazırlık çalışması ve yaklaşımınızda sistemli olmanız, aracınızın hemen yeni gibi görünmesini sağlayacaktır. Otomobilinizi nasıl boyayacağınıza dair hızlı bir astar için aşağıdaki kılavuzumuza uyun ve daha sonra çalışmaya başlayın.

Neye ihtiyacınız olacak

Aracınızı boyamak zaman alıcı bir iş, birkaç gün veya birkaç hafta sonları bir yana bırakın. Elemanları kullanmaktan kaçınmak için kulübe kullanmak en iyisidir, ancak hava koşullarına izin vermemek ve bazı önlemleri kullanmak üzere yapılabilir. Sen bol gerekir 1200- ve 2000 kum ıslak ve kuru-zımpara kağıdı , bir elektrik veya hava ile çalışan zımpara , maskeleme bandı , bir kapalı maskeleme için, gazete hava kompresörü ve püskürtme tabancası , bir tampon, tiner, yüz maskeler, emniyet camları, astar, son kat akrilik veya emaye boya ve şeffaf cila. Gerekli olmamasına rağmen toz çıkarıcı, alanın temiz tutulmasına yardımcı olacaktır.

Küçük veya orta boy bir otomobil için, yaklaşık bir galon taban kaplaması veya astar, üç galon sonkat ve iki ila üç galonluk açık kat gerekir. Büyük arabalar için bir buçuk galon taban kaplaması, dört galon üst kaplama ve üç ila dört galon cilalı lake kullanın. Uzmanlar bundan daha azını kullanacaklar, ancak birkaç uygulama çalışması ve yapmanız gereken herhangi bir düzeltme faktörü. Artı, çok azdan çok fazla boya almak daha iyi. Aracınızın orijinal rengini eşleştirmek istiyorsanız, aracınızın uygunluk plakasında bulunan renk kodunu otomatik boya atölyesine verin. Eşleştirecekler.

Hazırlık

Tozu çıkarmak için çalışma alanınızı temizleyin. Dışarıya püskürtüyorsanız, alanı hortumlayın ve ağaçların altında ya da ıslak boya üzerine kirleticileri düşürecek başka bir şey yapmadığınızdan emin olun. Ardından arabayı yıkayın ve kir, yağ veya yol kirini temizleyin. Motor bölmesi, iç kapılar ve bagaj gibi detayları boyamak isteyip istemediğinize karar verin. Aracınızı çıplak kabuğa sıyırmaya, motorun sökülmesi de dahil olmak üzere soymanız gerekecek, işinize zaman kazandıracaktır. Ancak, iyileştirmek istediğiniz yeni dış görünüm ise, boyalı istemediğiniz alanları maskeleyin.

Toz maskesini ve koruyucu gözlük takın ve toz çıkarıcıyı açın.

Soyunma

Dairesel hareketler kullanarak zımparaya başlayın. Elle köşeleri ve çatlakları kumlamak zorunda kalabilirsiniz. En iyi bitirme, tüm arabayı çıplak metal haline geri döndürerek mükemmel pürüzsüz bir yüzeyle elde edilir. Bu, zaman alıcı bir süreç olabilir, her panelin tamamlanması iki saati bulabilir. Zaman sınırlıysa, çıplak metal geri dönmek zorunda değilsiniz. Sadece son derece ince, kuru ve ıslak zımpara kağıdıyla pürüzsüz ve düz bir yüzey elde ettiğinizden emin olun.

Tozu çıkarmak için tüm yüzeyi temiz bir bez ve inceltici ile silin ve devam etmeden önce incelticilerden gelen artıkların tamamen buharlaşıncaya kadar bekleyin.

Macun

Maskeleme bandı ve gazete veya plastik kaplama kullanarak boyamak istemediğiniz alanları maskeleyin. Çirkin aşırı püskürtmeyi önlemek için bu işi yapmak için zaman ayırın. Boya kutusu talimatlarında önerilen oranları kullanarak astarı inceltici ile karıştırın. Farklı boyalar için değişecektir.

İlk kez boyamaya başlamadan önce püskürtme tekniğinizi uygulamaya koymak en iyisidir. Bir kurtarma bahçesinden ucuz bir araba paneli alın ya da etrafınızdaki hurda çeliği kullanın. Püskürtme tabancasını panelden yaklaşık 6 inç uzakta tutun ve yan yana süpürme hareketine püskürtün. Tetiği yalnızca püskürtme tabancasını hareket ettirirken uygulayın. Püskürtürken sürekli tutarsanız, yön değiştirdiğiniz noktalarda boya kalınlaşacak ve koşmalara neden olacaktır. Tekniğiniz düştükten sonra, çatıdan aşağıya doğru çalışan astarı arabaya uygulamaya başlayın. Astar ince, düz kat uygulanır. Yüzeyi tamamen kaplaması için genellikle iki veya üç kat gerekir. Katlar arası astar araba talimatlarında belirtilen şekilde önerilen kurutma sürelerini kullanın. Her ceketin panel başına uygulanması yaklaşık 10 dakika, primerin tekrar kaplanması arasında 20 dakika ila bir saat arasında sürer.

Astarlanan yüzeyin toz haline getirilmesi gerekir, bu nedenle 2000 gr’lik ıslak-kuru zımpara kağıdı yüzeyi pürüzsüz, hatta düzgün bir zemine hafifçe kumlamak için kullanın. Püskürtme tabancasını temizleyin ve astarlı yüzeyi tinerlerle hafifçe nemlendirilmiş bir bezle silin. Bezine çok fazla inceltme yaparsanız, astarın geriye doğru çekilmesini sağlayacaktır.

Boyama

Astar ile olduğu gibi, boya talimatlarında önerilen oranları kullanarak boya inceltici ile karıştırın. Aynı püskürtme teknikleriyle son kat boya uygulayın. Her ceketin panel başına uygulanması yaklaşık 10 dakika, boya tedavisi için yeniden kaplama arasında 20 dakika ila bir saat arasında sürer. Katlar arası boya talimatlarında belirtilen kurutma süresini kullanarak üç veya dört kat uygulayın. Son kat uygulamadan önce, toz halindeki artıkları 2000 gr kıvamında yaş ve kuru zımpara kağıdıyla temizleyin ve temiz bir bezle silin. Son iki aşamayı cila verniği ile tekrarlayın.

Islak boya üzerine herhangi bir şerit veya kağıt sıkışmamasına dikkat ederek, şeffaf kat hala ıslak iken maskelemeyi çıkarın. Seri boya önerilen süre boyunca iyileştirilmesine izin verin. Bitmiş işin çalışıp çalışmadığını muayene edin. Herhangi birini bulursanız, 2000’den fazla zımpara zımpara kağıdı ve solunum ile kumlanmış bölgeyi zımparalayın. Tamponu dairesel harekette boyayın, tamponu bir noktada çok uzun süre tutarak boyayı yakmamaya dikkat edin.

Biraz pratik, metodik bir yaklaşım ve sebatla, bir DIY araba boyası işi elde edilebilir. Kendiniz yaparken elde ettiğiniz memnuniyete çaba harcamaya değerdir ve kurtardığınız para sizi şaşkına çevirecektir.

YORUM GÖNDER

  • İsim
  • Eposta
  • Yorum

YORUMLAR (0 )